Pożyczki społecznościowe - pożyczki od osób fizycznych przez internet

NazwaKrótki opisSzczegóły (opis, kalkulator, wniosek przez internet)
Finansowo
Finansowo
  • szybki proces wypłaty i minimum formalności
rozwiń...
sprawdź szczegóły

Garść informacji o pożyczkach społecznych


Czym są pożyczki społecznościowe?

Idea pożyczek społecznościowych zagościła na polskim rynku około dekady temu. Polega na pośredniczeniu w transakcjach pożyczkowych pomiędzy osobami fizycznymi. Dla pożyczkodawców, to dobra forma inwestycji, a dla pożyczkobiorców alternatywa dla banków i parabanków. Od tamtego czasu branża przeżywa burzliwy rozwój, nowe firmy powstają, a inne bankrutują. Obroty przy tego typu transakcjach sięgają setek milionów złotych, a liczba klientów setek tysięcy. W Polsce nadal nie cieszą się tak popularnością jak w Wielkiej Brytanii czy USA.


Jakie są zalety takich pożyczek?

Przede wszystkim prostsze formalności. Nie jest tu przeprowadzana tak wnikliwa weryfikacja jak w bankach. Warunki na jakich jest zawierana umowa, nie są narzucane z góry. Istnieje możliwość dobrania oprocentowania, czasu spłaty i pozostałych kosztów wedle własnych potrzeb i możliwości. To od uczestników transakcji zależą szczegóły dotyczące spłaty. Kwota o jaką można się starać może być niewielka, bez przesadnego oprocentowania.


Czy mają jakieś wady?

Niestety, w przypadku większych kwot, uzyskanie pożyczki od jednej osoby może być bardzo trudne. Wymaga to wielu drobnych transakcji, dość uciążliwych w późniejszej spłacie. Nowi klienci mogą zostać objęci limitem kredytowym, stopniowo zwiększanym wraz z ilością terminowo spoconych zobowiązań.


Jakie są koszty pożyczek społecznych?

Nie da się tego jednoznacznie określić. Praktycznie każdy warunek i szczegółowy koszt może być przedmiotem negocjacji. Dotyczy to także terminu i formy spłaty. Osoby mające pozytywną historię w takim serwisie mogą liczyć na przychylne oko inwestora i niskie oprocentowanie.


Czy pożyczkobiorca podlega weryfikacji w bazach informacji finansowej?

To zależy od konkretnego serwisu. W jednym sprawdzenie BIK i KRD może być obowiązkowe, w drugim może się odbyć po wyrażeniu zgody na prośbę pożyczkodawcy, a w jeszcze innym obejdzie się bez tego.